Jan z Kravař a z Jičína (Jan z Kravař a z Jičína) činí poslední pořízení: Hrad Fulnek (hrad Fulnek) s příslušenstvím odkazuje své manželce kněžně Anežce Opavské (kněžně Agnežce, dědičce Oppavskej manželce mej vlastní) až do vyplacení jejího věna 4000 hřiven grošů (čtyř tisíc hřiven gr.). Hrad Starý Jičín (hrad Jičín) s příslušenstvím odkazuje Ctiborovi z Cimburka a z Dřevohostic (Stiborovi z Cimburga a z Dřevohostic) a jeho potomkům. Hrad Štamberk (Strallmberg) odkazuje také Ctiborovi, který ho má prodat a zaplatit jeho dluhy, nebude-li to stačit má prodat i hrad Rožnov (Rožnov hrad) a jeho zboží, nebude-li stačit ani to, má vyplatit od kněžny Anežky i hrad Fulnek (hrad Fulnek) a splatit dluhy z jeho prodeje. Též mu odkazuje 2400 kop grošů, které mu zůstal dlužen Pertold z Lipé (pan Pertolt) za Moravský Krumlov (Krumlov), má z nich zaplatit jeho dluhy a zbytek mu má zůstat.
Dlužen je Elišce ze Sedlce (Elšce z Sedlec) třicet kop grošů a úroky; Haškovi z Všechovic (Haškovi z Všechovic) sto hřiven grošů a úroky; sirotkům Beneše z Kujav (Benešovým sirotkóm dobrej paměti z Kujav) stopadesát kop grošů, za což drží rychtářství v Kujavech (Kujavách); sirotkům z Libhošče (Libhošče) šestnáct hřiven; sirotkům Zdenka Říského (Říského Zdenkovým) sedmdesát pět hřiven jistiny a úroky; Janovi Tlačisvětovi z Bystřice1 (Janovi Tlačisvětovi) stošest hřiven a úroky; Petřvaldovi2 (Petrzswaldovi) stotřicet hřiven, úroky a za službu šedesát hřiven, panu Janovi z Tvorkova seděním v Ratiboři (Janovi z Tvorkova, jakož v Ratiboři bydlí) čtyři sta kop a úroky; Mikulášovi Šumburskému (Mikolášovi Šumburskému) dvě stě kop; panu Mikulášovi Tvarkovskému (panu Mikulášovi Tvarkovskému) pět set kop grošů; Vítovi Bradatému (Vítovi Bradatému) devadesát devět kop; Binovskému Polákovi (Binovskému Polákovi) šedesát kop; Paškovi (Paškovi) padesát kop; Čeňkovi z Kladorub3 (Čeňkovi z Kladorub) dvacet dva kop; Vilémovi (Vilémovi), synu Jeníka (Jeníkovu synu), dvacet devět kop; Janovi Bradkovi (Janovi Bradkovi) sto kop, z toho dluhu ho měl vyvadit pan Janák (pan Janák); panu Dobešovi (panu Dobešovi) sto kop; Požadskému (Požarskému) čtyřicet kop; Jindřichovi Nosovi (Jindřiškovi Nosovi) třináct kop; Jindřichovi Tamfeldovi z Tamfeldu4 (Jindřichovi Thamfaldovi) čtyřicet hřiven; Matějkovi (Matějkovi), bratru Drslava (bratru Drslavovu), čtyřicet kop; panu Sokolovi (panu Sokolovi) stodvacet jednu kopu; Brujavskému (Brujavskému) sedmdesát kop; Mikuláši Strušovi z Račína (Strusovi) třicet kop; Tasovi (Thasovi) čtyřicet kop; Petříkovi Donátovi z Polomě (Petříkovi Donátovi) stotřicet kop; Jindřichovi (Jiříkovi), synovi Sobka (Sobkovu synu), třicet kop; Šegečovi (Šegečovi) třináct kop; Ryskovi (Ryskovi) třicet kop; Mikuláši Zajíčkovi (Mikoláškovi Zajíčkovi) osm kop; Hanušovi z Jičína (Hanušovi z Jičína) devět kop za koně a třináct kop za půjčku; Jindřichovi z Příbora (Jindřiškovi z Příbora) dvacet osm hřiven, půlovinu v groších a polovinu v černých penězích; Zikmundovi Falkovi (Sigmundovi Falkovi) padesát kop; panu Janu Tovačovskému z Cimburka (panu Tovačovskému) dvacet kop za vyplacení závazku u Martina Mnicha (Martina Mnicha); Matičce (Matičce) čtyřicet kop a paní Habce (paní Habce) padesát kop. Dále je dlužen lidem v Novém Jičíně (Jičíně), Bílovci (Bělovci) a jinde, jejichž výši si nepamatuje, ty mají být uhrazeny podle listů s pečetěmi rukojmích, listů jen s jeho pečetí mají mít moc jako listy jan ks pečetěmi rukojmích. Dále dluží koně, pancíře a peníze svým dvořanům, ti mají dlužnou částku odpřisáhnout, a ta jim má být vyplacena.
O zástavách pořizuje: Vaněk Třicátník z Vojetína5 (Třidcátník) má zastaven Pustějov (Pustějov) a Bělov (Bělov), mají být vyplaceny podle zástavních listin; Jindřišek Dichylovský (Jindřišek Dichylovský) drží Pustkovec (Pústkovec) v sedmdesáti hřivnách na kněžnině věnu, sirotkové Beneše z Kujav (Benešovi) mají sedm hřiven platu v sedmdesáti hřivnách v Kujavech (Kujavách), nemají na to list; Mikuláš Zajíček (Mikolášek Zajíček) má ve Velkých Albrechticích (Albrechticích pod Bělovcem) zástavu sto kop; zástavy poroučí panu Ctiborovi z Cimburka a z Dřevohostic (panu Stiborovi), aby je případně vyplatil.
Služebníkům odkazuje: svému maršálkovi Janovi z Pyzdratic6 (Janovi, maršálkovi svému) Velký a Malý Mošnov7 (Velký a Malý Mošov) a padesát kop; Drslavovi z Ochab (Drslavovi) třicet kop, Janu Závišickému (Janovi Závišicskému) třicet kop; Janovi Důňovi z Žákovic8 (Janovi Duoňovi) dvacet kop; Martinu Žabce (Martinovi Žabce) dvacet kop; Kepině (Kepině) dvacet kop; Bedřiškovi (Bedřiškovi) dvacet kop; Matičce (Matičce) dvacet kop; Smilovi na Starém Jičíně (Smilovi na Jičíně) deset kop; Prokopovi (Prokopovi) deset kop; Měřičce (Měřičce) dvacet kop; Húdkovi (Húdkovi) dvacet kop; Silvestrovi (Silvestrovi) třicet kop; Janovi Třebíčskému z Pozdětína (Třebíčskému) dvacet kop; Petřvaldovi (Petrzswaldovi) dvacet kop; Pelhřimovi Čicovcovi z Čičova9 (Čicovcovi) dvacet kop; Hynkovi Táhlovi (Hynkovi Táhlovi) padesát kop a je mu též dlužen koně a to, co vyzná pod přísahou; Janovi Donatovi z Polomě10 (Janovi Donathovi) třicet kop; Mstichovi (Mstichovi) dvacet kop; Oldřichovi Trnávce z Brušperka (Trnavce) dvacet kop; Bavarovi (Bavarovi) dvacet kop; Ryskovi (Ryskovi) dvacet kop; Hynkovi Tamfeldovi z Tamfeldu (Hynkovi Thamfaldovi) dvacet kop a náhradu za spálené majetky v jeho službách; Jindřichovi Tamfeldovi z Tamfeldu (Jindřichovi Thamfaldovi) dvacet kop a škody, které sdělí Hynek (Hynka); Petru Donátovi z Polomě11 (Petříku Donáthovi) dvacet kop; NěmcoviSalabovi (Němcovi Salabovi) dvacet kop; Šegečovi (Šegečovi) dvacet kop; Lithkovi (Lithkovu) dvacet kop; Brujavskému (Brujavskému) dvacet kop; Mikuláši Strušovi z Račína (Strusovi) čtyřicet kop; Klimkovskému (Klimkovskému) třicet kop a dluh, jehož výši odpřisáhne; Jindřichovi Dichylovskému (Jindřiškovi Dichylovskému) dvacet kop; písaři Matúškovi (Matúškovi písaři mému) dvacet kop; kuchaři Mikoláškovi (Mikoláškovi kuchařovi) pět kop.
Čeledi na hradech Fulnek (Fulnece), Štramberk (Štralmberce), Starý Jičín (Jičíně) a Rožnov (Rožnov) odkazuje po deseti kopách, které mezi ně mají být rozděleny.
Úředníkům na hradech za jejich práci odkazuje: fulneckému purkrabí Machňovi (Machňovi purkrabí fulneckému) třicet kop; štramberskému purkrabí Martinkovi Kunvaldskému (Martinkovi Kunwaldskému purgrabí štrallmberskému) třicet kop; purkrabí rožnovskému Lapcovi (Lapce purgrabí rožnovskému) dvacet kop a dluh, který odpřisáhne; starojičínskému purkrabí Petříkovi Zuberskému (Petříkovi Zuberskému, purgrabí jičínskému) dvacet kop.
Chudým za jeho duši má být níže uvedenými poručníky rozděleno šedesát hřiven.
Co zbude, má dostat Ctibor (Stiborovi). Poručníky ustanovuje svého bratra Ctibora z Cimburka a Dřevohostic (Stibora z Cimburga a z Dřevohostic, bratra mého), svého maršálka Jana z Pyzdratic (Jan z Pizdratic, maršálka svého), Mikuláše Struša z Račína (Mikuláše Strusa z Račína) a Drslava z Ochab (Drslava z Ochab).12
1: Pilnáček 1930, s. 3802: Snad Petr z Petřvaldu, viz Pilnáček 1930, s. 3533: O Čenkovi Pilnáček 1930, s. 371, Kladoruby u Kvasic, stávala jižně od Nové Dědiny (okr. Kroměříž) v místě trati „Na kostelíku“, viz Nekuda 1961, s. 58, č. 574: Pilnáček 1930, s. 2915: Pilnáček 1998, s. 13706: Pyzdratice či Bystratice stály východně od Tučap v místě dnešního dvora Želkov, viz Nekuda 1961, s. 109, dnes část Holešova (okr. Kroměříž)7: Malý Mošnov či Mošnovec splynul s Velký Mošnovem, viz Hosák – Šrámek II M-Ž, s. 100-101.8: Pilnáček 1930, s. 2879: Pilnáček 1991, s. 3310: Pilnáček 1930, s. 22711: Bratr Jana, viz Pilnáček 1930, s. 22712: Pilnáček 1991, s. 90
- Silvestr z Kralic (Silvestr z Kralic)
- Jan Třebíčský z Pozdětína (Jan Třebíčskému z Pozdětína)
- Vaněk Třicátník z Vojetína (Vaněk Třidcátník z Vojetína)
- Pelhřim Čicovec z Čicovic (Pelhřim Čičavec z Čičova)
- Jan Donát z Polomě (Jan Donat z Polomě)
- Oldřich Trnávka z Brušperka (Oldřich Trnavka z Prunšperka)
- Jan z Kravař: ?; ?; přivěšená13 Dle AČ XV, s. 181‒184, č. 82 dochováno 6 pečetí s nečitelnými nápisy.
- Silvestr z Kralic: ?; ?; přivěšená
- Jan Třebíčský z Pozdětína: ?; ?; přivěšená
- Vaněk Třicátník z Vojetína: ?; ?; přivěšená
- Pelhřim Čicovec z Čicovic: ?; ?; přivěšená
- Jan Donát z Polomě: ?; ?; přivěšená
- Oldřich Trnávka z Brušperka: ?; ?; přivěšená
- Baletka 2004, s. 250
- Hosák – Šrámek II M-Ž, s. 100-101
- Nekuda 1961, s. 58
- Nekuda 1961, s. 109
- Pilnáček 1930, s. 227
- Pilnáček 1930, s. 287
- Pilnáček 1930, s. 291
- Pilnáček 1930, s. 353
- Pilnáček 1930, s. 371
- Pilnáček 1930, s. 380
- Pilnáček 1991, s. 33
- Pilnáček 1991, s. 90
- Pilnáček 1991, s. 1370
Ve jméno božie amen. Já Jan z Kravař a z Jičína vyznávám ec. Znamenav, kterak na tomto světě bydlenie věčného nenie, než den ode dne, hodina po hodině k smrti sě vždy blíží, s dobrým rozmyslem, při dobrém rozumu jsa, chtě to, což mi pán buoh popřál mieti mého zbožie dědičného od předkuov mých mně přišlého, jestliže by mne pán buoh neuchoval, aby bylo to zbožie mé řádně rozdáno a tak učiněno vedle rozkázánie mého mými poručníky duolepsanými, což jest dluhuov, aby z toho placeno bylo, i také což bych komu rozkázal z svej milosti dáti, aby dáno bylo. A to rozkázánie mocně tiemto listem činím:
Najprve hrad Fulnek s tiem zbožiem, což k tomu slušie, osviecenej kněžně Agnežce, dědičce Oppavskej manželce mej vlastní, odkazuji u věně její, aby jí z toho nebylo hýbáno, dokovadž by jí čtyř tisíc hřiven gr. nebylo dáno, a když by jí dáno bylo, aby ten hrad s tiem zbožiem se všiem příslušenstviem byl postúpen, komuž bude rozkázáno.
Druhé rozkázánie činím: hrad Jičín i to zbožie, co k tomu slušie, odkazuji urozenému pánu Stiborovi z Cimburga a z Dřevohostic, erbóm jeho, tak aby to věčně při nich zóstalo.
Třetie: hrad Strallmberg i to všeckno zbožie, což k tomu slušie, odkazuji také panu Stiborovi, aby pan Stibor to zbožíe prodada, mé dluhy tiem zaplatil, což sem komu dlužen, a nestačilo-li by na tom, ale Rožnov hrad i s tiem zbožiem, což k tomu slušie, aby pan Stibor prodal a dluhy mé vždy zplatil. A ješče jestliže by vždy nestačilo, ale aby splatě kněžně paní a manželce mej milej věno, hrad Fulnek s tiem se všiem zbožiem, což k tomu příslušie, aby prodal a tiem mé všeckny dluhy zplatil, kteříž se duole píšie; i jiní všelikterací dluhové, ač bych komu co dlužen byl a pozapomenul napsati, ktož by směl řéci a přisíci, aby jemu z toho zaplatil, aby na mej duši to nezóstalo; a zóstane-li co, aby dále rozdal služebníkóm mým, což komu odkáži, jakož se duole píše.
A také jakož mi pan Pertolt ješče dlužen za Krumlov dva tisíce kop grošěv a čtyři sta kop grošev, to také odkazuji panu Stiborovi, jestliže by vždy nestatšelo a dluhuov neměl čím doplatiti, vezma, aby z toho zaplatil a služebníkóm také dal, což odkáži, jakož sě vše duole píše, i také z toho a z jiného, když by první penízi byli, aby pro Buoh chudým rozdal, což odkáži, jakož sě duole popíše, a ostatek, což zbude a zóstane, aby to panu Stiborovi bylo a při něm zóstalo.
Item tento první dluh dlužen sem paní Elšce z Sedlec třidceti kop grošěv kromě úrokuov; Haškovi z Všechovic sto hřiven grošěv jistiny krom úrokuov; Benešovým sirotkóm dobrej paměti z Kujav puol druhého sta kop grošěv, a v tom mají a držie ode mne rychtářstvie v Kujavách, a na to měl sem jim byl list hamfest pravý vyjednati a dáti; protož aby to poručníky mými bylo opatřeno, tak aby oni svým jisti byli. Item sirotkóm z Libhošče šestnácte hřiven sem dlužen; item sirotkóm dobrej paměti z Říského Zdenkovým pět a sedmdesát hřiven grošěv jistiny kromě úrokuov; Janovi Tlačisvětovi seseth sic a sto hřiven jistiny kromě úrokuov; Petrzswaldovi třidceti a sto hřiven grošěv jistiny za úroky a za službu šestdesát hřiven; panu Janovi z Tvorkova, jakož v Ratiboři bydlí, bez čtyř sto kop jistiny kromě úrokuov. Mikolášovi Šumburskému dvě stě kop; panu Mikulášovi Tvarkovskému pět set kop grošěv; Vítovi Bradatému bez jednej sto kop; Binovskému Polákovi šedesát kop; Paškovi padesát kop; Čeňkovi z Kladorub dvamecítma kop; Vilémovi Jeníkovu synu bez jednej třidceti kop; Janovi Bradkovi sto kop; a toť mne pan Janák z toho dluhu měl vyvaditi; panu Dobešovi sto kop; Požarskému čtyřidceti kop; Jindřiškovi Nosovi třinácte kop; Jindřichovi Thamfaldovi čtyřidceti hřiven; Matějkovi bratru Drslavovu čtyřidceti kop; panu Sokolovi sto a jedenmecítma kop; Brujavskému sedmdesát kop; Strusovi třidceti kop; Thasovi čtyřidceti kop; Petříkovi Donátovi třidceti a sto kop; Jiříkovi Sobkovu synu třidceti kop; Šegečovi třinácte kop; Ryskovi třidceti kop; Mikoláškovi Zajíčkovi osm kop; Hanušovi z Jičína devět kop za kuoň, a třinácte kop, ježto mi pójčil hotových; Jindřiškovi z Příbora bez dvú třidceti hřiven, polovici grošěv a polovici črných peněz; Sigmundovi Falkovi padesát kop; panu Tovačovskému dvadceti kop; jakož mne zastúpil od Martina Mnicha; Matičce čtyřidceti kop; paní Habce padesát kop.
Item kterýchž dluhuov napomním, ježto mi z paměti vyšly, buďto že bych také svým lidem dlužen byl v Jičíně, v Bělovci aneb kdežkolivěk jinde, i jiným, ježto by směli pod přísahú řéci, ty také poručníci moji duole psaní mají platiti, aby na mej duši to nezóstalo, jako i tyto, kteříž sě svrchu píšie a menují, ježto druzí listy s rukojměmi mají a druzí na svědomie a druzí listuov nemají; a ti, kteříž listy mají na svědomie s mými pečetmi, ti listové aby túž moc měli a mají mieti, jakoby s rukojměmi byli; a kteříž nemají, ale proto jim vždy má zaplaceno býti; tak jakož by listy mé na to měli, aby na mej duši to nezóstalo.
Item svým dvořenóm dlužen sem koně, pancíře a penieze, a toho nepamatuji, kterak mnoho: jestliže by mne pán Buoh neuchoval, aby ti vystúpili a pravdu každý z nich pověděl, co sem komu dlužen, a to pod přísahú; a to jim všechno aby zaplaceno bylo.
Item o zástavách: Třidcátník držie Pustějov a Bělov v penězích, a s tiem poručnící uhoďte a opatřte, aby jemu jeho dáno bylo, což listové svědčie, kteréž ode mne má. Jindřišek Dichylovský držie Pústkovec v sedmdesáti hřivnách, kteréž sem jemu dlužen spravedlivě; a to jest v kněžnině věnu, protož aby to opatřeno bylo poručníky, aby on svým jist byl. Item také sirotkové Benešovi v Kujavách sedm hřiven platu mají, a to držie v sedmdesáti hřivnách, a na to listu nemají; také aby to opatřeno poručníky, aby svým jisti byli. Mikolášek Zajíček v Albrechticích pod Bělovcem držie zástavu ve stu kopách. A jiné všechny zástavy mocně porúčím panu Stiborovi; ten je vyplacuj aneb s nimi učiň, jakž sě jemu zdáti bude. Jedniť mají listy s rukojměmi a druzí s mú pečetí a podle mne jiných dobrých lidí pečeti na svědomie u jich listuov.
Item toto z milosti svej svým služebníkóm odkazuji, aby jim dáno bylo: najprve Janovi, maršálkovi svému, Mošuov Veliký i Malý dávám ku pravému dědicstvie, a k tomu padesát kop aby jemu dáno bylo; Drslavovi třidceti kop; panu Janovi Závišicskému třidceti kop; Janovi Duoňovi dvadceti kop; Martinovi Žabce dvadceti kop; Kepině dvadceti kop; Bedřiškovi dvadceti kop; Matičce dvadceti kop; Smilovi na Jičíně deset kop; Prokopovi deset kop; Měřičce dvaceti kop; Húdkovi dvadceti kop; Silvestrovi třidceti kop; Třebíčskému dvadceti kop; Petrswaldovi dvadceti kop; Čičavcovi dvadceti kop; Hynkovi Táhlovi padesát kop. Také sem jemu dlužen koně, a za to, což by řekl pod přísahú, aby jemu dáno bylo. Janovi Donathovi třidceti kop; Mstichovi dvadceti kop; Trnavce dvadceti kop; Bavarovi dvaceti kop; Ryskovi dvadceti kop; Hynkovi Thamfaldovi dvadceti kop, a jakož nynie v těchto měrách jemu pobráno a spáleno pro mne, což ztratil, aby jemu za to dáno bylo, což by směl říci pod přísahú. Jindřichovi Thamfaldovi dvadceti kop, a což jemu také pobráno a spáleno podle Hynka pro mne, což by směl řéci pod přísahú, aby jemu za to bylo dáno; Petříkovi Donáthovi dvadceti kop; Němcovi Salabovi dvadceti kop; Šegečovi dvadceti kop; Lithkovu dvadceti kop; Brujavskému dvadceti kop; Strusovi čtyřidceti kop. Klimkovskému třidceti kop; a také sem dlužen jemu nětco spravedlivě peněz; cožkolivěk jest toho, aby jemu dáno bylo, což by směl pod přísahú řéci. Jindřiškovi Dichylovskému dvadceti kop; Matúškovi písaři mému dvadceti kop; Mikoláškovi kuchařovi pět kop.
Item také odkazuji, aby čeledi hradskej na Fulnece bylo dáno deset kop a mezi ně rozděleno. Item odkazuji čeledi hradskej na Štralmberce deset kop, aby mezi ně rozděleno bylo. Item odkazuji čeledi hradskej na Jičíně deset kop, aby mezi ně rozděleno bylo. Item odkazuji čeledi hradskej na Rožnov deset kop, aby mezi ně rozděleno bylo.
Item úředníkóm svým na svých zámcích odkazuji za jich práci, ješto sú mého dobrého hleděli, najprve Machňovi purkrabí fulneckému třidceti kop; Martinkovi Kunwaldskému purgrabí štrallmberskému třidceti kop; Lapce purgrabí rožnovskému dvadceti kop odkazuji; a k tomu jemu sem také nětco dlužen, ješto hotové za mne dal; ale nemoha pamatovati, kterak mnoho, což kolvěk jest toho a směl by řéci pod přísahú, aby jemu dáno bylo. Item Petříkovi Zuberskému, purgrabí jičínskému, také odkazuji dvadceti kop, aby jemu dáno bylo.
Item také aby mezi chudé bylo rozdáno ve jméno božie za mú duši šedesát hřiven mými poručníky duolepsanými.
A když dluhové všeckny vědomie i nevědomie, kteříž sě svrchu píšíe, zaplaceni budú a rozdáno to bude všechno, což sem odkázal, což zbude a zóstane, všechno panu Stiborovi buď.
Protož já svrchu psaný pan Jan mocně tiemto listem poručníky činím tyto: uroz. p. Stibora z Cimburga a z Dřevohostic, bratra mého, a slovutné Jana z Pizdratic, maršálka svého, Mikuláše Strusa z Račína a Drslava z Ochab, mého všeho zbožie, což jeho kolvěk mám, málo neb mnoho; prosím jich a věřím jim jako svým milým poručníkóm, že sobě radni a pomocni budú toho rozkázánie mého konati a tak učiniti a je držeti, až sě úplně dokoná ve všech kusích, artikulích i věcích od najvěších sic až do najmenších bez pochybenie, což jest rozkázáno, jakož sě svrchu píše. A v tom jim nemá žádný másti ani překážeti.
Tomu na svědomie svú sem pečet vlastní s mým dobrým a jistým vědomím přivěsiti dal a kázal k tomuto listu; a pro lepšie jistotu, svědomie a pro památku připrosil sem slovutných panoší, služebníkuov svých věrných, Silvestra z Kralic, Jana Třebíčskému z Pozdětína, Vanka Třidcátníka z Vojetína, Pelehřima Čičavce z Čičova, Jana Donata z Polomě a Oldřicha Trnavky z Prunšperka, že sú své vlastní pečeti podle mne na svědomie k tomuto listu přivěsili. Jenž dán a psán na Fulnece v úterý před středopostiem léta po narozenie syna božieho tisíc čtyři sta třidcátého třetieho léta čtúce.